Ordin · Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale

Ordinul nr. 369/2019

pentru aprobarea compoziției nutritive a principalelor furaje folosite în hrana vacilor, bivolițelor, oilor și caprelor, precum și a cerințelor nutriționale ale acestora

prezumat în vigoare

Data actului
27 iunie 2019
Emitent
Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale
Publicat în
Monitorul Oficial nr. 552 din 4 iulie 2019
Citat de
1 act
Citează
4 acte
Structură
6 articole, 7 anexe · 10.787 caractere
Sursă
legislatie.just.ro

Văzând Referatul Direcției generale politici agricole nr. 262.626 din 5.06.2019,

în conformitate cu prevederile

art. 2 alin. (1) lit. a)

și

c)

și

art. 6 alin. (1) lit. a)

și

c) din anexa nr. 2

„Metodologie pentru stabilirea normelor de venit utilizate la impunerea veniturilor obținute din creșterea și exploatarea animalelor, precum și a normelor de venit unitare pentru aplicarea prevederilor referitoare la scutirea de la plata impozitului pe venit prevăzută la

art. 76 alin. (1) lit. c) din Legea nr. 566/2004 “ la

Hotărârea Guvernului nr. 30/2019

privind aprobarea metodologiilor pentru stabilirea normelor de venit utilizate la impunerea veniturilor din activități agricole, precum și a Metodologiei de calcul al reducerii normei de venit pentru aplicarea prevederilor referitoare la scutirea de la plata impozitului pe venit, prevăzută la

art. 76 alin. (1) lit. c) din Legea cooperației agricole nr. 566/2004 ,

în temeiul prevederilor

art. 9 alin. (5) din Hotărârea Guvernului nr. 30/2017

privind organizarea și funcționarea Ministerului Agriculturii și Dezvoltării Rurale, precum și pentru modificarea

art. 6 alin. (6) din Hotărârea Guvernului nr. 1.186/2014

privind organizarea și funcționarea Autorității pentru Administrarea Sistemului Național Antigrindină și de Creștere a Precipitațiilor, cu modificările și completările ulterioare,

ministrul agriculturii și dezvoltării rurale emite prezentul ordin.

Articolul 1

Se aprobă compoziția nutritivă a principalelor furaje folosite în hrana vacilor, bivolițelor, oilor și caprelor, precum și cerințele nutriționale ale acestora, folosite pentru stabilirea normelor de venit utilizate la impunerea veniturilor obținute din creșterea și exploatarea vacilor, bivolițelor, oilor și caprelor.

Articolul 2

Compoziția nutritivă a principalelor furaje folosite în hrana vacilor, bivolițelor, oilor și caprelor este prevăzută în

anexa nr. 1 .

Articolul 3

Cerințele nutriționale ale vacilor și bivolițelor, pentru întreținere și producție, sunt prevăzute în

anexele nr. 2

și

3 .

Articolul 4

Cerințele nutriționale ale caprelor și oilor, în funcție de starea fiziologică, sunt prevăzute în

anexele nr. 4-7 .

Articolul 5

Anexele nr. 1-7

fac parte integrantă din prezentul ordin.

Articolul 6

Prezentul ordin se publică în Monitorul Oficial al României, Partea I.

Ministrul agriculturii și dezvoltării rurale,
Petre Daea
București, 27 iunie 2019.
Nr. 369.

Anexa 1 Compoziția nutritivă a principalelor furaje folosite în hrana vacilor, bivolițelor, oilor și caprelor

Tipul de furaj

Substanță uscată (g/kg)

Unități nutritive

Proteină brută digestibilă (g/kg)

Ca (g/kg)

P (g/kg)

I

Furaje verzi cultivate

1

Amestec ierburi graminee anuale/perene

202

0,20

17

1,2

0,7

2

Orz

215

0,21

15

0,97

0,73

3

Porumb

236

0,26

11

1,08

0,55

4

Secară

222

0,20

14

0,84

0,67

5

Sorg

276

0,21

10

0,99

0,55

6

Iarbă sudan

332

0,37

10

0,86

0,50

7

Lucernă

210

0,16

20

4,0

0,5

8

Trifoi

215

0,19

22

2,6

0,6

9

Sparcetă

214

0,18

21

2,2

0,5

10

Ghizdei

205

0,18

21

3,9

0,5

11

Mazăre

190

0,16

23

2,6

0,6

12

Măzăriche

170

0,14

22

3,0

0,8

13

Rapiță

150

0,15

24

1,9

0,5

II

Silozuri

1

Orz la început de înspicare

180

0,17

15

0,81

0,61

2

Orz înspicat

205

0,18

13

0,82

0,64

3

Orz cu bobul în lapte ceară

420

0,33

26

1,47

1,05

4

Ovăz cu bobul în lapte ceară

250

0,21

14

0,83

0,68

5

Porumb cu bobul în lapte

212

0,21

10

0,85

0,42

6

Porumb cu bobul în lapte ceară

271

0,27

12

1,03

0,70

7

Secară la sfârșit de înspicare

195

0,18

15

0,74

0,59

8

Sorg la înspicare

195

0,19

21

0,80

0,25

9

Sorg cu bobul în lapte

265

0,20

10

1,00

0,35

10

Lucernă

260

0,20

32

4,2

0,6

11

Trifoi

210

1,19

25

2,85

0,6

III

Fânuri de leguminoase

1

Lucernă la îmbobocire

850

0,68

130

4,02

0,38

2

Trifoi roșu la înflorire

850

0,58

52

3,40

0,32

3

Trifoi alb la înflorire

882

0,84

98

12,80

3,00

4

Sparcetă la înflorire

850

0,75

121

10,20

2,20

5

Mazăre la înflorire

850

0,65

104

12,20

2,60

6

Măzăriche la înflorire

850

0,64

88

13,00

2,80

7

Ghizdei la înflorire

850

0,71

103

16,00

2,00

IV

Fânuri de graminee

1

Fân de munte

864

0,59

58

2,50

1,40

2

Fân de deal și coline

850

0,65

57

4,50

3,20

3

Fân de șes și câmpie

864

0,55

42

5,00

3,10

4

Fân graminee perene cultivate

850

0,69

35

5,90

2,50

5

Orz cu bobul în lapte ceară

850

0,67

48

1,79

2,55

6

Ovăz cu bobul în lapte ceară

850

0,58

44

2,21

2,04

7

Secară cu spicul în burduf

850

0,76

72

2,30

2,00

8

Grâu cu bobul în faza lapte

850

0,63

31

2,10

1,50

V

Grosiere

1

Coceni de porumb

875

0,39

22

6,13

2,28

2

Paie de orz de toamnă

875

0,30

7

2,98

0,79

3

Paie de orz de primăvară

875

0,33

5

3,68

1,84

4

Paie de ovăz

875

0,31

6

3,24

0,88

5

Paie de grâu

875

0,28

3

2,10

1,58

6

Paie de secară

875

0,31

5

2,45

0,88

7

Pleavă de grâu

875

0,27

14

2,89

1,50

8

Ciocălăi de porumb

875

0,40

3

1,05

0,35

VI

Suculente (rădăcinoase și tuberculifere)

1

Sfeclă furajeră

130

0,17

86

0,30

0,30

2

Sfeclă de zahăr

102

0,30

10

0,50

0,40

3

Napi

102

0,13

7

0,50

0,30

VII

Concentrate

1

Porumb

866

1,25

66

0,26

2,60

2

Orz

868

1,11

76

0,70

3,50

3

Ovăz

874

1,00

87

0,87

3,30

4

Grâu

871

1,22

91

0,50

3,50

5

Secară

870

1,20

74

0,26

0,27

VIII

Subproduse industriale

1

Turte de floarea-soarelui

907

0,71

173

2,3

6,0

2

Șrot de floarea-soarelui

887

0,35

172

4,0

9,6

3

Șrot de soia

902

1,11

400

3,2

6,4

4

Șrot de rapiță

893

0,96

303

5,2

10,5

5

Tărâțe de grâu

872

0,83

110

1,2

10,4

6

Tărâțe de porumb

891

0,87

59

0,26

3,70

7

Tăieței de sfeclă proaspeți

150

0,16

10

1,4

0,15

8

Tăieței de sfeclă uscați

892

1,10

53

8,2

0,89

9

Făină furajeră de gluten de porumb

900

1,23

246

0,36

1,30

10

Borhot de porumb uscat

900

1,16

124

0,9

13,3

Anexa 2 Cerințele nutriționale ale vacilor și bivolițelor pentru întreținere pe zi/100 kg greutate vie

Substanță uscată (kg) (limite)

Unități nutritive

Proteină brută digestibilă (g)

Ca (g)

P (g)

2,5-3,5

1,1

54

4

4

Anexa 3 Cerințele nutriționale ale vacilor și bivolițelor

pentru producerea unui kilogram de lapte cu diferite procente de grăsime

Procent de grăsime (%)

Unități nutritive

Proteină brută digestibilă (g)

Ca (g)

P (g)

Mai mic sau egal cu 3,5

0,50

59

4,3

1,60

3,5-4,0

0,53

63

4,4

1,70

4,0-4,5

0,57

67

4,6

1,75

4,5-5,0 sau peste

0,60

71

4,8

1,80

Anexa 4 Cerințele nutriționale pentru întreținere și gestație a oilor

Perioada

Greutatea (kg)

Substanță uscată (kg)

Unități nutritive

Proteină brută digestibilă (g)

Ca (g)

P (g)

Întreținere în primele 3 luni de gestație

60

1,1-2,0

1,06

78

4,1

3,5

70

1,2-2,1

1,19

88

4,4

3,0

80

1,3-2,2

1,31

97

4,7

4,5

În ultimele două luni de gestație

60

1,3-1,9

1,73

150

8,1

8,1

70

1,4-2,1

1,91

162

8,5

8,5

80

1,8-2,2

2,05

174

9,0

9,0

Anexa 5 Cerințele nutriționale ale oilor în lactație

Greutatea corporală (kg)

Număr de miei

Substanță uscată (kg)

Unități nutritive

Proteină brută digestibilă (g)

Ca (g)

P (g)

60

1

1,5-2,6

2,34

282

12

9

2

2,75

354

15

11

70

1

1,8-2,8

2,55

312

13

10

2

2,94

384

16

12

80

1

2,0-3,0

2,67

324

15

11

2

2,94

394

17

13

Anexa 6 Cerințele nutriționale pentru întreținere și gestație a caprelor

Perioada

Greutatea (kg)

Substanță uscată (kg)

Unități nutritive

Proteină brută digestibilă (g)

Ca (g)

P (g)

Întreținere în primele 3 luni de gestație

50

1,3

0,86

40

3,5

2,5

60

1,4

0,99

46

4,0

3,0

70

1,5

1,11

52

4,5

3,5

În ultimele două luni de gestație

50

1,2

1,42

103

9,5

4,0

60

1,3

1,54

120

10,0

4,5

70

1,4

1,66

138

10,5

5,0

Anexa 7 Cerințele nutriționale ale caprelor în lactație

Greutatea corporală (kg)

Producția de lapte (kg/zi)

Unități nutritive

Proteină brută digestibilă (g)

Ca (g)

P (g)

50

2

1,85

150

12,0

6,0

3

2,34

208

15,5

7,5

4

2,92

264

19,0

8,5

5

3,34

320

22,5

10,0

60

2

1,98

158

12,5

6,5

3

2,48

214

16,0

8,0

4

2,97

270

19,5

9,0

5

3,47

326

23,0

10,5

-----

Textul este prelucrat automat din sursa indicată; numerotarea și legăturile pot conține erori. Referințele subliniate duc la actele citate, așa cum au fost identificate de noi.